دسته‌بندی نشده

چگونه کفش مناسب فصل زمستان انتخاب کنیم؟

چگونه کفش مناسب فصل زمستان انتخاب کنیم؟

انتخاب کفش در فصل زمستان یکی از چالش هایی است که افراد با آن مواجه میشوند. عدم انتخاب صحیح کفش میتواند باعث شود در مواقعی که هوا بسیار سرد است کفش شما مناسب نباشد و باعث شود شما سردتان شود و یا در مواقع بارانی کفش غیر مناسب میتواند باعث شود پای شما خیس شود.

چگونه کفش مناسب فصل زمستان انتخاب کنیم؟

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب کفش و پوشیدن کفش در فصل زمستان، مقاومت کفش در برابر برودت و سرما است. خشکی هوا در فصل زمستان باعث از بین رفتن رطوبت از سطح پوستتان میشود همچنین غدد عروق روی سطح پوست کاهش میابد، رگ ها منقبض شده و جریان خون در بدن کند میشود. در نتیجه باید در انتخاب کفش مناسب دقت کافی را داشته باشد.

سعی کنید در رنگ کفش های زمستانه تان از رنگ های تیره استفاده کنید. چرا که علاوه بر زیبایی باعث گرم شدن پاهایتان میشود. رنگ تیره در کفش میتواند گرمای خورشید را به خود جلب کند و اگر کفشتان جنس چرمی باشد میتواند به بیشتر جذب شدن نور خورشید و نگه داشتن گرما درون کفش منجر شود.

نکته: گرم بودن کفش در فصل سرما احتمال ابتلا به تروما را تا حد زیادی کاهش میدهد.

اگر کف پاهایتان تخت یا گود است، باید کفش مناسب پاهایتان را انتخاب کنید که به کمر و پاهایتان فشار کمتری وارد شود. برای پاهایی که بیش از حد گود است، استفاده از کفش های کاملا تخت و یا لژ دار به کمر شما فشار وارد میکند. کفی های طبی قالب دار مخصوص برای کف پاهای تخت و گود بسیار مناسب است. کفش شما باید انحنای استانداردی داشته باشد تا با کف پاهای گود یا تخت و یا معمولی مناسب باشد.

بعضی از کفش های زمستانه درونشان خز وپشم دارند. خز و پشم باعث میشود تا پاهایتان گرم بماند. توجه داشته باشید اگر کفش داخل خز دار میپوشید باید یک سایز بزرگ تر کفش بخرید تا فضای اشغال شده توسط خز به پایتان فشار وارد نکند.

کفش های ساق دار یا ساپورت دار نیز مخصوص فصل سرما هستند و میتوانند ساق پای شما و استخوانهایتان را گرم نگه دارد. درفصل سرما احتمال کاهش فشار خون در رگ ها به دلیل سرما وجود دارد. یک کفش گرم میتواند جریان خون شما را نیز تنظیم کند.

کفش لژ دار به خصوص کفش زنانه لژ دار همیشه مورد توجه خانم ها قرار داشته و دارد. اما باید دقت کنید که در این فصل به علت لغزندگی راه ها باید کف کفش ها عاج داشته باشد. دلیل دیگر وجود عاج جلوگیری از بروز بیماری تروما یا آسیب هایی به مچ و پاشنه پا شوند.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید، پس حتما باید از کفش های مخصوص استفاده کنید. کفش نامناسب باعث میشود که پاهایتان زخمی شود همانطور که میدانید زخم های افراد دیابتی دیر بهبود میابد حتی ممکن است اصلا خوب نشود و افراد مجبور شوند قطع عضو کنند. افراد دیابتی باید از کفش های تنگ یا پاشنه دار دوری کنند. بوت های بسیار بلند که به پاشنه پا فشار میاورند نیز اصلا برای افراد دیابتی مناسب نیستند.

خانم ها علاقه ی بسیار زیادی به کفش های پاشنه بلند دارند. پزشکان معتقدند کفش پاشنه دار آسیب زیادی به پا میرساند. در افرادی که از کفش پاشنه بلند استفاده میکنند، شانس ابتلا به تروما یا پیچ خوردگی مچ پا و زانو نیز افزایش میابد. حتی احتمال ابتلا به پوکی استخوان برای افرادی که کفش پاشنه دار میپوشند نیز بیشتر است.

توجه : بیماری تروما به هرگونه ضربه و جراحتی گفته میشود که عامل درونی نداشته باشد.

سطح یخ زده

در فصل زمستان و سطح برفی و یخبندان از پوشیدن کفش های نوک تیز یا پاشنه دار به شدت دوری کنید. چرا که احتمال سر خوردن در آن بسیار بیشتر است. درنتیجه احتمال شکستگی در پا و لگن و سایر اعضای بدن نیز محتمل است.

سایز کفش

سایز کفش مردانه های زمستانی باید کمی بزرگ تر از کفش های معمولی باشد. چرا که در زمستان شما جوراب های ضخیم تری میپوشید درنتیجه ممکن است کفش به پایتان فشار وارد کند. سعی کنید وقتی میخواهید کفش زمستانی برای خود یا فرزندتان خریداری کنید جورابی ضخیم به او بپوشانید.

نحوه ی تست اندازه کفش زمستانه: زمانیکه کفش زمستانی یا چکمه را به پای فرزندتان کردید اگر انگشتتان را پشت کفش فرو کنید اگر انگشتتان از پشت کفش او رد شد بدانید که این کفش اندازه ی فرزندتان است.

ضد آب بودن

سعی کنید کفشی که در زمستان به پا میکنید ضد آب و گرم باشد. جنس داخلی کفش ها معمولا کرک، پشم یا نخ است. جنس لایه بیرونی آن بهتر است چرم باشد.

اگر کفش هایتان را مدت زیادی در طول روز به پا میکنید، سعی کنید از کفش های راحت تر استفاده کنید. تا گردش خون در پاهایتان بهبود بیابد. برای مثال اگر فعالیت فیزیکی بیرون از منزل دارید لازم نیست کفش های خیلی گرم بپوشید.

اگر چکمه میپوشید از خم شدن ساق چکمه جلوگیری کنید. خم شدن زیاد ساق چکمه  میتواند باعث ترک خوردگی ساق آن شود.

نکته: اگر چند عدد لوله مقوایی به اندازه ی ارتفاع چکمه در داخل آن قرار دهید تا به حالت ایستاده قرار گیرد این کار باعث میشود کفش بهتر در پا بماند و دیرتر ترک بخورد.

رنگ کفش

برای رنگ چکمه بهتر است از کفش های با رنگ تیره استفاده کنید. چراکه رنگ تیره گرمای نور خورشید را جذب میکند. البته باید سعی کنید رنگ کفشتان با لباس هایتان هماهنگی داشته باشد.

اگر کفش شما خیس شده است، بهتر است آن را در کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید تا خشک شود. چراکه باعث میشود روی کفش سفیدک و شوره بزند. برای جذب بهتر آب داخل کفش آن را با روزنامه پر کنید. روزنامه باعث میشود تا علاوه بر گرفتن رطوبت کفش، حالت ظاهری آن را حفظ کند.

اگر بازهم روی کفش مردانه یا کفش زنانه شما سفیدک و شوره زده است میتوانید آن را با محلول آب و سرکه و برس یا پارچه روی آن بکشید سپس با پنبه آن را تمیز کنید.

برای خرید کفش مردانه و زنانه به بخش خرید سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *